Junij, mesec ponosa, je več kot samo počastitev vseh tistih, ki so se v zgodovini borili za enakopravnost LGBT+ skupnosti. Posvečen in namenjen je tudi vsem tistim, ki se danes borite in prizadevate za bolj strpno družbo.
Žal so danes, tako v svetu, kot pri nas, prisotna homofobija, transfobija, neenakopraven in diskriminatoren položaj skupnosti lgbt, ponekod je homoseksualnost še vedno kaznivo dejanje. Mesec ponosa je namenjen osveščanju o prisotnosti te manjšine in njenem sprejemanju.
Vsako leto po več svetovnih mestih poteka parada ponosa. V Slovenija je bila do nedavnega v Ljubljani, zadnja leta pa je organizirana tudi v Mariboru, potekala je že tudi v Slovenj Gradcu in Novi Gorici. Organizatorji (v Ljubljani Društvo parada ponosa v Mariboru pa Mladinski kulturni center Maribor v okviru programa Maribor skozi rožnata očala) vsako leto izberejo slogan, pod katerim bo dogodek potekal; letos je bilo v prestolnici izbran Pogled nazaj korak naprej, v Mariboru pa Preglasimo sovraštvo.
Zgodovinski viri nam pričajo, da so v prvih civilizacija odnosi med osebami istega spola veljali za povsem naraven del človeškega življenja. Prve dokaze o homoseksualnih odnosih najdemo v krajih, kot so Mezopotamija, kjer so v umetniških delih prikazovali enakovredno prisotnost istospolnih in raznospolnih odnosov, biseksualnost in transspolnost sta bila povezana z religijo.
V Rimu, Egiptu, Kitajski, Indiji, Japonskem in drugih civilizacijah so takšni odnosi običajno veljali za družbeno sprejemljive, ponekod celo častne, če so bili v skladu s socialnim statusom. V Grčiji so bile istospolne zveze, kot je znano iz Platonovih del, pogosto popolnoma enakovredne heteroseksualnim. Na območju Indije, je bil priznan tretji spol, ki je bil spoštovan in celo čaščen.
S pojavom krščanstva in drugih monoteistkinih religij se je začela negativna interpretacija teh odnosov, ki je trajala več stoletij in povzročila stigmatizacijo LGBTQ+ skupnosti. Kljub temu pa zgodovinski viri jasno kažejo, da so takšni odnosi skozi zgodovino veljali za del naravnega in spoštovanega dela človeške izkušnje.
Povod za 1. parado ponosa na svetu je bil incident, ki se je zgodil 28. junija 1969, v New Yorku. Tamkajšnja policija je ob 1.20 zjutraj izvedla racijo v lokalu, ki je bil znan po tem, da se tam zbirajo geji, lezbijke in transspolne osebe. Postopek je trajal tako, da so vse goste postavili v vrsto pred barom in potem vsakemu preverili identifikacijo. Aretirali so moške, ki so bili oblečeni v tipično ženska oblačila.
To ni bila prva tovrstna akcija. Obiskovalci bara Stonewall so se odločili, da se početju policije uprejo. Začeli so se zbirati pred lokalom, kar je vodilo, do ene prvih vstaj LGBT oseb proti policijski agresiji.
Od takrat so parade ponosa potekajo v praktično vsakem večjem zahodnem mestu. Vedno bolj pogoste so tudi v državah, kjer je položaj istospolnih grozljiv; nimajo zagotovljenih človekovih pravic, ponekod se jih še vedno lahko sodno preganja, v šestih državah je celo predvidena smrtna kazen.
V Evropi so še vedno dovoljene konverzivne prakse t. i. »zdravljenja«, ki spreminja in zatira spolno usmerjenost posameznika, njegovo spolno identiteto in/ali spolni izraz s pomočjo psiholoških, fizičnih ali duhovnih posegov.
Žal se tudi v zahodnem svetu marsikje dogaja, da ukinjajo priborjene pravice skupnosti LGBTIQ. Na celem svetu ima samo 38 držav, med njimi tudi Slovenija (od skupno 195), zakon, ki istospolnim parom dovoljuje sklenitev zakonske zveze. V zadnjem času so najbolj na udaru pravice transpolnih in nebiranih oseb.
Veliko je člankov, ki spodbujajo nestrpnost s širjenjem lažnih novic, izjave politikov in drugih javnih oseb, ki odkrito izražajo svoje sovražne poglede. Žal so pogosta tudi kazniva dejanja, uperjena proti LGBT+ manjšini, ki ostanejo brez sankcij.
V mesecu juniju se bo pri nas zvrstilo veliko dogodkov, ki bodo mavrično obarvani. Med njimi sta zagotovo največji Paradi ponosa, ki bosta potekali v Mariboru (7.6.) in v Ljubljani (14.6.). V obeh mestih se čez celo leto zvrsti veliko umetniških dogodkov, festivalov, delavnic, v Ljubljani sta tudi gej bar Klub Tiffany in lezbični Klub Monokel.
Če še nimaš načrtov za letošnji junij, ti predlagamo, da se udeležiš katerega izmed dogodkov ali parade same. Tako lahko na sproščujoč način pozoveš k bolj sprejemajočemu se svetu za vse.
Ne pozabi nas spremljati na družabnih omrežjih, Instagramu, Facebooku, YouTubu in Tiktoku, da ne zamudiš vseh novosti. Če pa imaš kakšno vprašanje nas lahko pokličeš ali pišeš na naš e-mail.